سایت فدراسیون جهانی بسکتبال در مطلبی به رشد چشم گیر بسکتبال ایران اشاره کرده است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، امروز فدراسیون جهانی (فیبا) طی گزارشی مفصل به درخشش و توسعه بسکتبال ایران از واپسین سالهای دهه 80 و 90 میلادی پرداخته است و طی 4 مرحله تحت عناوین آماده سازی، درخشش، آغاز و آتیه روند توسعه و بالندگی بسکتبال ایران را توصیف کرده است.

ظهور ستاره ها در آسمان بسکتبال ایران

در آغاز سال 2000 میلادی سلطه چین بر کاپ بسکتبال آسیا بی رقیب بود و چشم بادامی ها تنها 2 جام 1997 و 1985 را از دست داده بودند. در بخش آماده سازی به حرکت رو به جلوی ایران در غرب آسیا در سالهای 80 و 90 میلادی، کسب مقام چهارم در آسیا و ایستادگی در مقابل قدرت چین اشاره شده است. شرکت ایران در 8 دوره از رقابتهای کاپ آسیا، کسب مقام پنجمی در مسابقات زیر 18 سال آسیا و ظهور جوانانی پر انگیزه نظیر برادران نیکخواه بهرامی، حامد آفاق و مهدی کامرانی در سال 2003 میلادی و پیوستن حامد حدادی در سال 2005 به تیم ملی بسکتبال از دیگر نکات قابل توجه در روند حرکت موفقیت آمیز ایران در بسکتبال آسیا عنوان گردیده است.

عزم جزم آسمان خراش های ایرانی برای درخشش در آسیا

در بخش دوم این گزارش ضمن اشاره به کسب مدال برنز در بازی های آسیایی 2006 دوحه به ترکیب جوان و البته باتجربه تیم ملی بسکتبال پرداخته شده است. هم گروهی با فیلیپین، اردن و چین و صعود از این گروه دشوار به انضمام تقابلی نفس گیر با چین تایپه و قطر که برای دوبار پیاپی ایران را شکست داده بود، حاکی از عزم جزم سرو قامتان ایران برای درخشش در آسیا به شمار رفته است. درخششی که با پیروزی مقابل لبنان و ازبکستان و بیرون کشیدن کاپ قهرمانی آسیا از دستان شرقی های آسیا تکمیل شد.

سایه قدرت بسکتبال ایران در آسیا سنگین شده است

فیبا در سومین بخش از گزارش خود روند موجود را آغاز حرکت ایران در مسیر موفقیت قلمداد کرده است؛ مسیری که با قهرمانی در قاره کهن به سوی بازی های المپیک 2008 پکن رهنمون گردید. حضور حامد حدادی به عنوان نخستین ایرانی در لیگ NBA و پرواز صمد نیکخواه بهرامی به لیگ حرفه ای فرانسه در کنار شکست مجدد چینی ها در سال 2009، سایه قدرت و قهرمانی بسکتبال ایران در آسیا را سنگین تر و مقتدرانه تر ترسیم کرده است. حرکت موفقیت آمیز ایران طی سال های 2013 تا 2017 میلادی، درخشش ارسلان کاظمی و افزوده شدن بازیکنانی چون نوید نیکتاش، مایک رستم پور و آرون گرامی پور از لیگ های خارجی بکستبال دنیا توانی مضاعف برای تیم ملی ایران ایجاده کرد.
توصیف دکتر رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال ایران از این سیر، صعود موفقیت آمیز تلاش این فدراسیون در استعدادیابی، برگزاری منظم لیگ در بخش های مختلف به صورت حرفه ای و توجه به سنین پایه علیرغم تمامی محدودیت ها و بار تحریم ها اشاره شده است.

متن کامل این خبر را می توانید از لینک زیر مطالعه کنید:

http://www.fiba.basketball/asiacup/2021/news/rise-of-iran-from-middle-of-the-pack-to-the-top-of-asia