دکتر طباطبایی رییس فدراسیون بسکتبال  با سایت فیبا درباره توسعه و رشد بسکتبال در ایران به گفت و گو نشست.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در گفت و گو با سایت فدراسیون جهانی بسکتبال(فیبا) درباره روند رو به رشد بسکتبال ایران در طول ادوار مختلف اظهار داشت: در دهه های ۸۰ و‌۹۰ بهترین عملکرد تیم ملی بزرگسالان ایستادن در رده پنجم بود و‌ تیم ملی غالبا در میان ۶ تا ۱۲ تیم برتر آسیا قرار داشت. از سال ۲۰۰۳ نسل جدید به بسکتبال معرفی شد. با برنامه های استعدادیابی و افزایش حمایت ها دستاوردهای فوق العاده تری هم خواهیم داشت.

دکتر طباطبایی ادامه داد: برنامه های استعدادیابی با تلاش به ثمر نشست و در پی آن تیم های رده جوانان شکل گرفت که زمینه ساز تقویت تیمهای بزرگسالان و افزایش توجهات شد.

رییس فدراسیون بسکتبال افزود: برگزاری لیگ های قدرتمند داخلی در ۳ بخش حرفه ای، دسته۱ و دسته۲ با حضور بازیکنان خارجی و‌مربیان با دانش، به انضمام تدریس و برنامه های به روز آموزشی برای مربیان داخلی تاثیر بسزایی در پویایی لیگ و کشف و بارورسازی پتانسیل بازیکنان نخبه داشته است. تشکیل لیگ های حرفه ای برای رده های سنی زیر ۱۶ و زیر ۱۸ سال نیز رشد بسکتبالیست های جوان را در مسیر صحیح قرار داده است.

او با تاکید بر توسعه بسکتبال در اقصی نقاط کشور بیان کرد: فدراسیون بسکتبال تلاش کرده است تا از برترین مهارت ها و تجربیات در بسکتبال مدرن بهره ببرد. با توسعه لیگ، حضور بیش از ۵۰ تیم در رده های زیر ۱۶ و زیر ۱۸ سال و افزایش اسپانسرها محبوبیت بسکتبال در کشور و مهارت های بنیادین این رشته در میان رده های سنی رشد داشته است.

عضو کمیسیون پزشکی فیبا اضافه کرد: علیرغم تمامی محدودیت ها، تحریم ها و مشکلات زیر ساختی، فدراسیون بسکتبال تلاش کرده است تا از منابع به شکل بهینه استفاده کند. ایران از بازیکنان ارزنده با نتایج درخشان در رقابت های آسیایی در رده سنی زیر ۱۸ و زیر ۱۶ سال برخوردار است که با موفقیت و شرکت در کمپ های مختلف توانسته اند در میان برترین ها قرار بگیرند.

دکتر طباطبایی با اشاره به استعدادهای ایرانی گفت: همیشه استعدادهای بی نظیری مانند حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی در ادوار مختلف ظهور می کنند که با طی مسیر درست به اسطوره تبدیل می شوند و نام آن ها برای همیشه در تاریخ بسکتبال ثبت می شود. مطمئنا یافتن جایگزین آنها آسان نخواهد بود. تلاش فدراسیون بسکتبال ایران برگزاری مسابقات استعدادیابی برای یافتن برترین ها بوده است و با استفاده از تجربیات اسطوره های بسکتبال و مربیان آنها، نسل جوان را برای بهترین بودن آماده می کند.

او در پایان خاطر نشان کرد: شبکه استعدادیابی با پتانسیل بالا در حال فعالیت است که تعداد زیادی از بازیکنان مستعد را به درون این شبکه هدایت می کند. این فرایند نه برای جایگزینی اسطوره ها بلکه برای تولید امثال آنها در نسل های مختلف صورت می گیرد.