ملی پوش بسکتبال ایران در دومین تجربه خارجی خود حدود سه هفته دیگر راهی آلمان می شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، بهنام یخچالی جوان خوش آتیه بسکتبال ایران که به تازگی 25 سالگی را پشت سر گذاشته است. این روزها تمرینات خود را برای حضور در لیگ آلمان پیگیری می کند. روستوک سی ولوز تیم جدید بهنام با قراردادن این پیام در خروجی سایت خود مشتاقانه منتظر بازیکن ایرانی خود است: ” این امضای قرارداد باید سوپرایزی برای هواداران  سی‌ولوز باشد، یخچالی بهترین گارد بسکتبال آسیا است که برای فصل آینده برای همشهریان دریای بالتیک بازی می‌کند. ”  با بهنام یخچالی درباره شرایط این روزهایش به گفت و گو نشستیم.

 

*به عنوان اولین بسکتبالیست ایرانی وارد لیگ آلمان شدی.

بله و البته از این موضوع خوشحالم. پیش از این تجربه حضوردر لیگ چین رو هم داشتم. در چین بازیکنان ایرانی حضور داشتند اما در لیگ آلمان نه. با دوستانم مشورت کردم و با کمک آیدین دیانت مدیر برنامه هایم تصمیم گرفتم در آلمان بازی کنم.  به هر حال مشتاقانه منتظرم شرایط جدید رو تجربه کنم.

 

*حضورت در لیگ آلمان مطمئنا می تونه بسکتبال ایران رو به آلمان و اروپا معرفی کنه.

بله. البته المپیک میدان بسیار خوبی بود تا بازیکنان ایرانی خودشان را نشان بدهند که این اتفاق رخ نداد. حالا که شرایط برای من فراهم شده تا در لیگ های خارجی بازی کنم. تمام تلاش خود را به کار می گیرم تا نظر دنیا را نسبت به بسکتبال ایران تغییر دهم تا همه بدانند چه استعدادهای فوق العاده ای در ایران هستند.

 

 

*فکر می کنی بعد از حضورت در آلمان پای بازیکنان دیگری هم به لیگ های اروپایی باز بشه؟

بائرمن (سرمربی پیشین تیم ملی بسکتبال ایران و سرمربی فعلی تیم روستوک) درباره ایران با من صحبت کرد. او به این موضوع اشاره کرد که به دلیل تبلیغات منفی ذهنیتی خوبی نسبت به ایران وجود ندارد اما فقط کسانی که به ایران آمده اند و در این کشور کار کرده اند متوجه دروغ بودن این تبلیغات خواهند شد. من هم در آلمان حضور پیدا می کنم و ثابت می کنم ایران با آن چه که تصور می کنند تفاوت دارد و بازیکنان ایرانی لایق بازی در میادین بزرگ هستند.

 

*درباره تیم جدیدت بگو؟ استقبال گرمی از شما شد.

لیگ آلمان در چند سطح برگزار می شود. تعداد تیم های حاضر در این لیگ ها بالا و سهمیه جذب خارجی ها بیشتر است. تیم جدیدم به شهر روستوک تعلق دارد که یکی از شهرهای شمالی آلمان است. خوش بختانه بعد از انتشار خبر پیوستنم به این تیم با استقبال گرم هواداران و باشگاه روبرو شدم.

 

*تجربه کار با بائرمن رو قبلا هم داشتید؟ درباره همکاری مجددتون بگید؟ بائرمن با بسکتبال ایران آشناست این موضوع به نفع شماست؟

بله تجربه چندین سال همکاری با بائرمن در تیم ملی را دارم. شناختی که از گذشته از این مربی دارم و شناختی که او از من دارد کمک زیادی به من خواهد کرد و به نفع من خواهد بود. اگر هیچ آشنایی با او نداشتم آن هم در فضای جدید اوضاع کمی سخت می شد.

 

*از تجربه ات در لیگ چین بگو؟ فکر می کنی این تجربه لیگ چین چه اندازه می تواند در تیم جدیدت به تو کمک کند؟

شرایط در چین متفاوت بود چون اولین باری بود که خارج از ایران بازی می کردم و کمی طول کشید تا خودم را با شرایط وقف دهم. البته در چین بازی های پیش فصل برگزار می شود که کمک زیادی به آمادگی بازیکنان می کند. مطمئنا شرایط لیگ آلمان متفاوت است.

 

*در این وضعیت کرونایی تمرین کردی؟

بله. دو سه ماهی است که پرفشار تمرین می کنم تا به آمادگی مدنظر خودم برسم. احتمالا سه هفته دیگر ایران را ترک می کنم تا  به تمرینات پیش فصل برسم.

 

*لیگ آلمان در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟  تاریخ احتمالی برگزاری مسابقات اعلام شده ؟

لیگ آلمان درشرایط  کرونا تنها کشوری بود که لیگ برتر خود را متوقف نکرد به دلیل این که توانستند کرونا را کنترل کنند. طبق اطلاع من این لیگ از اواسط مهر برگزار می شود تقریبا مصادف با آغاز لیگ ایران. حتی به این نکته اشاره کرده اند که این دیدارها با حضور تماشاگران برگزار می شود اما هنوز چیزی مشخص نیست.