بهرام رمضان گفت: حدود ۵۷۰ بازیکن در سفرهای استانی رصد شدند که از بین آن ها ۱۶۰ مستعد را شناسایی کردیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، با سیاست گذاری انجام شده در بخش استعدادیابی فدراسیون بسکتبال، مدتی است بهرام رمضان مسئول کمیته استعدادیابی به همراه همکارانش روزهای شلوغی را پشت سر می گذرانند. رمضان با توجه به ماموریتی که فدراسیون بر عهده اش گذاشته است طبق برنامه ریزی های انجام شده تا کنون برای اجرای طرح های استعدادیابی به 12 استان سفر کرده و در آینده به استان های لرستان، مرکزی، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز خواهد رفت.

رمضان درباره این طرح ها و اهمیت شناسایی مستعدین در استان های مختلف گفت: در کشورهای توسعه یافته به دلیل وجود زیر ساخت های کارآمد، استعدادها به طور خودکار به سیستم معرفی می شوند اما در کشور ما به دلیل کمبود زیر ساخت و نبود امکانات، لازم است متولیان امر برای شناسایی مستعدین دست به کار شوند. از همین رو با جلساتی که با مسئولان فدراسیون داشتیم، تصمیم گرفتیم شهر به شهر به دنبال استعدادها باشیم. این استعدادها باید  دیده شوند تا بتوانند با برنامه ریزی صحیح آینده بسکتبال را تضمین کنند.

مسئول کمیته استعدادیابی اضافه کرد: استعدادها پس از شناسایی وارد اردوها خواهند شد و زیر نظر مربیان زبده آموزش می بینند. با این کار آن ها در جریان فشار اردوها قرار می گیرند و تعداد مسابقاتی که در آن حضور خواهند داشت، چند برابر می شود.

او ادامه داد: در راستای سیاست های استعدادیابی فدراسیون بسکتبال و با تعاملاتی که با باشگاه کاله داشتیم قرار بر این شد استعدادها با حمایت این باشگاه برای حضور در تیم 2024 پرورش پیدا کنند.

رمضان درباره  فاکتورهای لازم برای تشخیص استعدادها اظهار کرد: در مرحله اول فیزیک بدنی سپس هماهنگی عصب و عضله و در نهایت مهارت بازیکنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

او با اشاره به سفرهای استانی خود و اجرای طرح های استعدادیابی بیان کرد: عملکرد حدود ۵۷۰ بازیکن را در این سفرها از نزدیک رصد کردیم و در آخر ۱۶۰ بازیکن مستعد را شناسایی کردیم. نکته ای که باید به آن توجه داشت آن است  که در این رده سنی بازیکنان تقریبا عملکردی نزدیک به هم دارند و نوع کارآیی آن ها در مسابقات باعث تمایزشان خواهد شد.

مسئول کمیته استعدادیابی در پایان با اشاره به برنامه های آینده کمیته متبوع خود اضافه کرد: با جلساتی که با رییس فدراسیون داشتیم قرار بر این شد در هر استان یک مسئول استعدادیابی معرفی شود. این فرد وظیفه دارد به صورت مستمر بازیکنان را زیر نظر بگیرد و به سالن ها سرکشی کند.  پس از معرفی اولیه بازیکنان از سوی استان ها، تست های تکمیلی از آن ها گرفته خواهد شد که در صورت قبولی آن بازیکن ستاره دار خواهد شد و امکانات ویژه ای دریافت خواهد کرد.