کمیته بین المللی المپیک در تعامل با اسپانسر زیست محیطی خود، کمپانی دو (Dow)، فدراسیون های بین المللی و کمیته های ملی المپیک پیشرو در کاهش میزان استفاده از کربن و اصطلاحا “سبز” را معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال به نقل از سایت  کمیته ملی المپیک، 15 فدراسیون بین المللی و 5 کمیته ملی المپیک از سوی IOC به منظور برجسته سازی فعالیت های سازگار با محیط زیست و تلاش برای کاهش سطح مواد کربنی در طبیعت مورد تقدیر قرارگرفتند.
بر این اساس کمیته های ملی المپیک برزیل، کانادا، بریتانیا، اسپانیا و سوئیس به عنوان مراکز فعال در توسعه پایدار محیط زیست معرفی شدند. فدراسیون های بین المللی بسکتبال، سوارکاری، اسکی، روئینگ، گلف، دوگانه هاکی، اتحادیه بین المللی اسکیت، سه گانه، دوچرخه سواری، تیرو کمان، راگبی، قایقرانی بادبانی، فلوربال و سامبو نیز به عنوان فدراسیون های بین المللی سبز مورد تقدیر قرارگرفتند.

لازم به ذکر است فاکتورهای لازم برای انتخاب فدراسیونهای بین المللی و کمیته های ملی المپیک پیشرو داشتن برنامه ای طبق “چارچوب ورزش برای اقدامات اقلیمی Sports for Climate Action Framework” در سازمان ملل متحد است. همچنین، باید برنامه و اقدامات این فدراسیونها در راستای مبارزه با افزایش اثر کربنی و سازگاری با محیط زیست به طور شفاف و دقیق اعلام شود.