جلسه هم‌اندیشی روسای هیات‌های بسکتبال استان‌های جنوب کشور، روز شنبه 25 بهمن ماه با حضور رییس فدراسیون و به میزبانی شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، این جلسه با حضور رامین طباطبایی رییس فدراسیون، فریدون رییسی سرپرست کمیته امور استان‌های فدراسیون و سرپرست هیات بسکتبال استان فارس، علی امینی‌پور مدیر حوزه رییس فدراسیون و روسای هیات‌های بسکتبال استان‌های کرمان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد قشم، به میزبانی هیات بسکتبال فارس در شیراز برگزار شد.
در این جلسه طباطبایی عنوان کرد: همواره خود را خدتمگذار جامعه بسکتبال می‌دانم و اگر امروز من در این جایگاه قرار گرفته‌ام، به همت خانواده بزرگ بسکتبال است. ما در فدراسیون مجری برنامه هیات‌های استانی هستیم چون آن‌ها به عنوان اعضای مجمع برنامه‌ریزی می‌کنند و ما نیز موظف به اجرای آن هستیم.
وی ادامه داد: اگرچه امسال، سال سختی برای بسکتبال بود و نتوانستیم خیلی از برنامه‌های خوبی که پیش بینی کرده بودیم را اجرا کنیم اما برای زنده نگهداشتن نام بسکتبال سعی کردیم حداقل لیگ برتر را در دو بخش بانوان و آقایان برگزار کنیم. مسابقات لیگ دسته یک و دسته دو بسکتبال نیز به همین شکل در حال برگزاری است. استقبال گسترده‌ و دور از انتظاری از سوی باشگاه‌های کشور صورت گرفت و لیگ برتر آقایان برای اولین بار با حضور 16 تیم برگزار شد. برهمین اساس به دلیل شیوع ویروس کرونا مجبور شدیم مسابقات را در دو گروه و به صورت متمرکز اجرا کنیم.
رییس فدراسیون بسکتبال اضافه کرد: انتقادهای زیادی وجود داشت مبنی بر این که فدراسیون کیفیت را فدای کمیت کرده است، اما وقتی نتایج و عملکرد تیم‌ها را در مسابقات نظاره‌گر هستیم، می‌بینیم این مسئله صحت ندارد و در برگزاری مسابقات هم کیفیت و هم کمیت در نظر گرفته شده است. تمام تلاش فدراسیون برای این است که بسکتبال بتواند به روزهای اوج خود برگردد و با برنامه‌ریزی خودمان را با شرایطی که کرونا برای ایران و جهان به وجود آورده است، تطبیق دهیم. به نظر می‌رسد فدراسیون بسکتبال در این حوزه موفق عمل کرده، کما این که حضور پرتعداد تیم‌ها منعکس‌کننده این موفقیت است. یکی از شاهکارهای لیگ برتر بانوان امسال حضور بازیکنان خارجی در این رقابت‌ها بود و این مسئله باعث افزایش جذابیت لیگ برتر زنان کشور شد. حدود 12 بازیکن از کشورهای خارجی با پوشش اسلامی در مسابقات لیگ برتر بانوان ما حضور پیدا کردند و قطعا این مسئله در پیشرفت بسکتبال زنان کشورمان موثر است.
طباطبایی اظهار داشت: مسابقات انتخابی کاپ آسیا که قرار بود به میزبانی قطر برگزار شود، به دلیل قرنطینه شدن قطر توسط مسئولین این کشور، به زمان دیگری موکول شد. تیم ملی برای حضور در این رقابت‌ها آمادگی کاملی داشت و دیدارهای تدارکاتی خوبی نیز پشت سر گذاشته بود، اگر در این مسابقات شرکت می‌کردیم، نتایج خوبی به دست می‌آوردیم. همچنین با توجه به این که در المپیک 2020 توکیو در گروه سختی قرار گرفته‌ایم، برای حضور پرقدرت در این بازی‌ها راه سختی پیش‌رو داریم و مطمئنا با تمام توان تیم ملی را برای شرکت در این مسابقات آماده خواهیم کرد.
رییس فدراسیون بسکتبال در پایان گفت: استان‌ها سرمایه‌گذاری خوبی در رشته بسکتبال انجام دادند و در این زمینه کمک زیادی به فدراسیون می‌کنند. برخی استان‌ها برخودار اما برخی کم برخوردار هستند و حامیان مالی کم‌تری دارند، ما تلاش می‌کنیم آن‌ها را نیز مورد حمایت بیشتری قرار دهیم تا آن‌ها را به استان‌های دیگر برسانیم و بتوانیم در سراسر کشور زمینه رشد و پویایی بسکتبال را فراهم کنیم. این دیدار به منظور ارائه گزارش عملکرد فدراسیون در سال جاری، برنامه‌ریزی برای سال 1400 و تشکر و قدردانی از هیات‌های استانی برگزار شد که در این شرایط سخت کرونا توانستند بسکتبال استان‌ها را زنده نگهدارند و در لیگ‌ها شرکت کنند.
رییسی نیز ضمن تقدیر از روسای هیات‌های جنوب کشور اذعان داشت: باتوجه به گستردگی رشته بسکتبال در ایران، همه 31 استان در این رشته فعالیت‌های چشمگیری دارند لذا به منظور ایجاد یک تعامل و هم‌اندیشی با روسای هیات‌های بسکتبال استان‌ها جلساتی در چند منطقه برگزار خواهیم کرد که اولین جلسه به میزبانی شهر شیراز بود. هدف از این جلسه ایجاد تعامل و ارتباط سازنده میان هیات‌های بسکتبال استان‌های کشور با یکدیگر و بهره گرفتن از ظرفیت‌های هم می‌باشد.