رییس کمیته ملی المپیک گفت: در سال‌های اخیر تغییر ذائقه‌ای بین نسل جوان اتفاق افتاده که تمایل خود را به بسکتبال و والیبال نشان می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال به نقل از پایگاه خبری کمیته ملی المپیک، سید رضا صالحی‌امیری رییس کمیته ملی المپیک روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه با حضور در مراسم تقدیر از بازیکنان خارجی لیگ برتر زنان، ضمن آرزوی موفقیت برای بسکتبال بانوان کشورمان عنوان کرد: حضور بسکتبالیست‌های خارجی در لیگ برتر بانوان کشور، تاثیر بسیار خوبی در رشد و ارتقا آن دارد. ما نسبت به مجموعه ورزش ایران مسئولیت و وظیفه داریم. در فرهنگ ایرانی فوتبال در اوج قراردارد که حدود 40 تا 50 میلیون ایرانی آن را دنبال می‌کنند، ولی در سال‌های اخیر تغییر ذائقه‌ای بین نسل جوان اتفاق افتاده که تمایل خود را به بسکتبال و والیبال نشان می‌دهند. این در حالی است که والیبال ما مدعی قهرمانی در آسیا و مدال در المپیک است و بسکتبال هم در مسیر جهش جدی قرارگرفته و جزو مدعیانی است که در آسیا جایگاه برتری دارد.
رئیس کمیته ملی المپیک افزود: این مهم ممکن نیست مگر اینکه سه ظرفیت کنار یکدیگر قرار بگیرند. در مرحله نخست مدیران سختکوشی باید وجود داشته باشند همانند طباطبایی، شجاعی و .. عامل مهم دوم باشگاه‌های فعال هستند که موتور محرکه به حساب می‌آیند، در این زمینه هم باشگاه‌های خوبی داریم که فعالیت‌های چشمگیری دارند و درنهایت وجه سوم ماهیت ویژه بسکتبال از منظر نشاط و شادی‌آوری آن می‌باشد.
صالحی‌امیری ادامه داد: ما تلاش زیادی در چند دهه گذشته داشتیم که بتوانیم نسبت جنسیتی را به عدالت جنسیتی نزدیک کنیم و کمترین تبعیض را در ورزش داشته باشیم در چندحوزه بسیار موفق بودیم و در برخی دیگر تلاش می‌کنیم که به این برابری نزدیک شویم. خوشبختانه در ایران در بخش آموزش و تحصیلات ظرفیت بانوان چند برابر مردان است، در ورزش این ظرفیت 30 به 70 است در تلاشیم تا آن را ارتقا دهیم.
وی خاطر نشان کرد: نظام سیاسی و باورهای اعتقادی ما بر این است که هیچ تبعیضی نباید وجود داشته باشد. بر همین اساس در کمیته ملی المپیک کمیسیونی با عنوان کمیسیون زنان و ورزش با مدیریت فرهادی‌زاد تشکیل دادیم که هدف و استراتژی اصل آن رفع تبعیض زنان و دختران ورزشکار است.