رییس فدراسیون بسکتبال گفت: یکی از استراتژی‌های ما توسعه متوازن در بخش‌های مختلف است، طی سال‌های گذشته در توسعه ورزش بانوان با مشکلاتی روبه‌رو شده بودیم که خوشبختانه امسال توسعه این بخش نیز به خوبی پیش رفته است‌.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، رامین طباطبایی رییس فدراسیون روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه در جریان مراسم تقدیر از بازیکنان خارجی لیگ برتر بسکتبال بانوان اظهار داشت: ۴ سال پیش برای اولین بار مجوز حضور بانوان بسکتبالیست در میادین بین المللی را به دست آوردیم، باتوجه به اینکه فعالیت فدراسیون جدید از سال ۲۰۱۸ رقم خورد، سعی کردیم برنامه‌های خوبی را برای توسعه ورزش بانوان داشته باشیم. در ۳ سال گذشته تا الان حدود ۲۰ اعزام برون مرزی به رقابت‌های جهانی، آسیایی و غرب آسیا در بخش بانوان داشتیم که اکثرا در رشته بسکتبال سه نفره بوده که منجربه کسب ۷ مدال، ۱ طلا، ۱ نقره و ۵ برنز شده است. این اتفاق برای اولین بار در تاریخ ورزش بانوان رخ داده و نقطه عطفیست برای توسعه ورزش بانوان در کشور.
وی افزود: باتوجه به رشد بسیار خوبی که ما در شرایط تکنیکی و تاکتیکی بازیکنان می‌بینیم، می‌تواند نشان‌دهنده آینده روشن این رشته در بخش بانوان باشد. یکی از فعالیت‌های فدراسیون بسکتبال ایجاد زمینه برای مشارکت باشگاه‌ها بود که خوشبختانه در این زمینه رشد چشمگیری وجود داشته است، به صورتی که الان ۱۳ تیم در لیگ برتر، ۱۲ تیم در لیگ دسته یک و ۱۶ تیم در لیگ دسته دو زنان فعالیت می‌کنند. شیوع ویروس کرونا شرایط استثنایی را از نظر اقتصادی به وجود آورد و فکر نمی‌کردیم با این وضعیت چنین استقبالی از لیگ‌های بسکتبال صورت بگیرد‌.
طباطبایی بیان کرد: یکی از استراتژی‌های ما توسعه متوازن در بخش‌های مختلف است. توسعه ورزش قهرمانی و همگانی خوب پیش می‌رود اما در توسعه ورزش بانوان با مشکلاتی روبه‌رو شده بودیم که خوشبختانه امسال توسعه این بخش نیز به خوبی پیش رفته است‌. تنها در بخش زیرساخت‌ها نتوانستیم توسعه چشمگیری داشته باشیم.
رییس فدراسیون بسکتبال اضافه کرد: خوشبختانه به حمایت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان توانستیم در بخش بسکتبال ۵نفره آقایان سهمیه المپیک کسب کنیم و در بخش بسکتبال سه نفره بانوان نیز هنوز دو فرصت دیگر داریم تا انشا‌الله بتوانیم برای اولین بار سهمیه المپیک توکیو را در ایم بخش به دست بیاوریم. لیگ‌های کشوری می‌توانند به ارتقا توانایی ورزشکاران ما کمک کنند و این نمادی از توسعه ورزش بانوان در سطح کشور است. بازیکنان خارجی که در لیگ برتر بانوان ما فعالیت می‌کنند، ایران را شناختند و فهمیدند چه فرهنگ و مردمی داریم. ما آمادگی این را داریم تا از توانایی تمامی بازیکنانی که در سطح دنیا می‌خواهند در ایران به عنوان یک کشور امن فعالیت کنند، استقبال کنیم، انشاالله در سال‌های آینده شاهد حضور بازیکنان خارجی بیشتر در لیگ‌های بسکتبال کشورمان باشیم.
طباطبایی گفت: در پایان از مدیران عامل باشگاه‌هایی که در رشته بسکتبال فعالیت می‌کنند و تمام عوامل فدراسیون برای کمک به پیشرفت بسکتبال و برگزاری این مراسم تشکر می‌کنم.