دومین جلسه هم اندیشی روسای هیات‌های بسکتبال شرق کشور به میزبانی هیات بسکتبال خراسان جنوبی در شهرستان بیرجند با حضور رامین طباطبایی رئیس فدراسیون برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، این نشست با حضور فریدون رئیسی مدیر امور استان‌های فدراسیون بسکتبال، علی امینی‌پور مدیر حوزه رئیس فدراسیون بسکتبال، حسن خزاعی رئیس هیات بسکتبال استان خراسان جنوبی، حسین نخعی رئیس هیات بسکتبال سیستان و بلوچستان، مجید ولی‌پور رئیس هیات بسکتبال خراسان رضوی، مهدی غفوریان رئیس هیات بسکتبال خراسان شمالی، علی افشارپور رئیس هیات بسکتبال یزد در سالن جلسات امور شعب بانک ملی استان خراسان جنوبی و با میزبانی محمد علی زرنگ رئیس شعب بانک ملی استان خراسان جنوبی برگزار شد.
در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید فریدون رئیسی مدیر امور استان‌های فدراسیون بسکتبال با تقدیر از روسای استان‌های شرق کشور و میزبانی خوب استان خراسان جنوبی و با تشکر از حسن خزایی و محمدعلی زرنگ رئیس شعب امور استان‌های بانک ملی خراسان جنوبی گفت: ایجاد تعامل و همدلی در بین خانواده بسکتبال باعث رشد و پویایی این ورزش در سطح کشور خواهد شد. در این راستا با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در بسکتبال وجود دارد‏‏‎، می‌توان با یک برنامه‌ریزی اصولی و با همدلی و هماهنگی بین استان‌ها و همپوشانی استان‌ها با یکدیگر کارهای بزرگی در بسکتبال کشور انجام داد.‌
رئیسی بیان کرد: فدراسیون بسکتبال، یک فدراسیون استان محور است که تمام کارها بر اساس خواسته روسای هیات‌های استان‌ها اجرا می‌شود و در کمتر فدراسیونی این دیدگاه وجود دارد که جای تقدیر دارد.
طباطبایی در ادامه اظهار داشت: خوشحالیم که دومین جلسه هم اندیشی بسکتبال روسای استان‌های شرق کشور به میزبانی استان خراسان جنوبی در شهر بیرجند برگزار می‌شود و در این راستا از همراهی محمد علی زرنگ رئیس شعب بانک ملی استان خراسان جنوبی و میزبانی شایسته جناب خزایی قدردانی می‌نمایم.
رییس فدراسیون بسکتبال افزود: یکی از اهداف فدراسیون بسکتبال، توسعه این رشته در سراسر کشور می‌باشد اگرچه در این راستا برنامه خوبی را تدوین کرده بودیم اما شیوع ویروس کرونا باعث شد تا روند اجرای برنامه‌ها کند شود. اما کار پسندیده‌ای که امسال در فدراسیون بسکتبال اتفاق افتاد از آنجا که کرونا یک تهدید بود، توانستیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و با برگزاری مسابقات لیگ برتر و لیگ دسته اول و دوم در دو بخش آقایان و بانوان که خوشبختانه با استقبال بی‌نظیر باشگاه‌ها همراه شد، بسکتبال را زنده نگهداشتیم. نسبت به سال گذشته از نظر کمی و کیفی لیگ‌های بسکتبال رشد بیشتری داشته و سالی بسیار پرکارتر داشته و داریم. البته حمایت‌های صدا و سیما و پخش زنده مسابقات بسکتبال از شبکه‌های مختلف تلویزیون باعث شد تا بخوبی بسکتبال در سراسر کشور دیده شود.
وی اذعان داشت: فدراسیون بسکتبال، مسابقه محور است. اگر مسابقه برگزار نشود نتیجه‌ مؤثری برای بسکتبال به همراه نخواهد داشت. لذا ما باید تلاش کنیم تا چه در سطح استان‌ها و چه در سطح کشور علیرغم شرایط سخت کرونایی مسابقات را در تمام رده‌ها برگزار کنیم تا علاقمندان به بسکتبال بتوانند نتیجه تلاش و زحمات خود را ببینند. تیم ملی بزرگسالان ویترین بسکتبال کشور می‌باشد و متاسفانه عملکرد فدراسیون‌ تماماً در نتایج تیم ملی ارزیابی می‌شود. هر آنچه در توسعه بسکتبال در کشور تلاش کنیم اما تیم ملی ما نتایج خوبی نگیرد، از سوی افرادی که سطحی نگر هستند به نظر کاری نکرده‌ایم. لذا اگر چه توجه به تیم ملی از اولویت‌های ماست و اگر تیم ملی بتواند بدرخشد می‌توانیم افراد زیادی را جذب بسکتبال کنیم، ولی انجام کارهای زیربنایی نیز در دستور کار فدراسیون قرار دارد تا بتوانیم رشد پایدار و متوازن را در بسکتبال شاهد باشیم.
طباطبایی اضافه کرد: برای سال ۱۴۰۰ برنامه‌های زیادی داریم، اگر کرونا ادامه داشته باشد باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که مسابقات به صورت متمرکز در سراسر کشور در تمام رده‌ها برگزار شود. اگر کرونا در کشور کنترل شود و شرایط کشور به حالت عادی باشد، می‌توان مسابقات در رده‌های مختلف را به صورت قهرمانی کشور و لیگ برگزار کرد تا بتوانیم از ظرفیت‌های بسکتبال به خوبی استفاده کنیم. بسکتبال نیز مانند همه رشته‌ها از مشکلات مالی زیادی برخوردار است، زمانی که فدراسیون‌ بسکتبال را تحویل گرفتم دلار ۳۵۰۰ تومان بود اما امروز دلار حدود ۲۵ هزار تومان است. ما در بسکتبال درآمد ریالی داریم اما هزینه‌های ما دلاری است، برای تیم ملی در مسابقات کاپ آسیا در یک سفر نزدیک به دو میلیارد تومان هزینه کردیم. قطعاً تامین منابع مالی کار سختی است، اما خوشبختانه تاکنون توانسته‌ایم از عهده این کار با موفقیت برآییم.
در ادامه روسای هیات‌های بسکتبال استان‌های شرقی کشور نقطه نظرات خود را بیان کردند و طباطبایی گفت: برنامه‌هایی را که مد نظر داریم، انشالله در اوایل سال آینده با جلسه‌ای که با حضور تمام روسای هیات‌های بسکتبال استان‌های کشور برگزار می‌شود، مطرح و شیوه اجرایی مناسب و هماهنگی را در تقویم فدراسیون گنجانده تا از این به بعد برنامه‌ها بر اساس آن اجرا شود.
در پایان طباطبایی از زحمات روسای هیات‌های بسکتبال شرق کشور تشکر قدردانی نمود.