رئیس فدراسیون بسکتبال گفت: با راه اندازی کانون‌های استعدادیابی و مسابقات بسکتبال سه نفره در مدارس به توسعه و همگانی شدن رشته بسکتبال در کشور کمک می ‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال و به نقل از خبرگزاری برنا؛ مجمع سالیانه هیات بسکتبال استان قزوین روز سه شنبه 5 اسفند ماه باحضور رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال، فریده شجاعی نایب رئیس بانوان، کلاهی دبیر فدارسیون، علایی مقدم مدیرکل ورزش وجوانان استان قزوین، خانپور رئیس هیات بسکتبال استان قزوین، حسن نایبی معاونت اداره ورزش و جوانان، روسای هیات‌های بسکتبال شهرستان‌های آبیک، البرز، تاکستان، قزوین، نماینده آموزش و پرورش، مهدی عبدیان از حامیان ورزش استان و کشور در سالن کنفرانس شرکت صنعت پلاست آبیار در شهرک کاسپین برگزار شد.
طباطبایی در این نشست بیان کرد: با انتشار ویروس کرونا می‌توان اذعان کرد یک سال استثنایی در ورزش دنیا و کشور به ویژه در رشته بسکتبال را شاهد بودیم اما توانستیم بخشی از تهدیدات این عرصه را در رشته بسکتبال به فرصت تبدیل کنیم. در مسابقات لیگ دسته یک 39 تیم، ‏‏‏لیگ برتر 16 تیم و در لیگ دسته دو 24 تیم در بخش آقایان و در بخش بانوان هم 13 تیم لیگ برتری و تعداد 12 تیم در لیگ دسته یک به رقابت می‌پردازند. این تعداد تیم بیانگر اقبال عمومی از این رشته است که نشان داد رشته بسکتبال می‌تواند در شرایط بد اقتصادی هم به خوبی ادامه حیات داده و بدرخشد.
وی در ادامه توجه به تیم‌های پایه را مهم دانست و افزود: هیات بسکتبال استان قزوین فعالیت‌های خوبی داشته و تقویم مناسبی را تهیه کرده و بدون تردید شاهد شکوفایی این رشته در استان خواهیم بود. اما اولویت ما شرکت در لیگ‌های جوانان و نوجوانان است. ما باید بسترسازی کنیم تا تیم‌هایی که در لیگ برتر حضور دارند، سال آینده در رده سنی نوجوانان و جوانان حداقل یک تیم داشته باشند و در استان خود یک کانون استعدادیابی احداث کنند. توسعه زیرساخت‌های رشته بسکتبال و توجه به همگانی کردن آن و تقویت تیم‌های پایه برای ما بسیار اهمیت دارد و روسای استان‌ها باید آن را جدی بگیرند.
رییس فدراسیون بسکتبال اضافه کرد: با رویکرد آینده نگری و تامین پشتوانه لازم برای تیم‌های لیگ برتری باید کانون استعدادیابی و شرکت در لیگ‌های نوجوانان و جوانان یک الزام شود و هر استان دو کانون استعدادیابی داشته باشد و در بخش پایه کار کند. یکی دیگر از چالش‌ها ما نداشتن استاندارد لازم در ساخت و سازهاست در حالی که مثلا یک سالن بسکتبال می‌سازیم اما به کف پوش استاندارد و تجهیزات کیفی مانند اسکوربرد و سایر تاسیسات اهمیت نمی‌دهیم و این ضعف مشکل ساز است.
طباطبایی یادآور شد: وقتی 100 میلیارد تومان برای ساخت یک سالن هزینه شده اما حاضر نمی‌شویم 2 میلیارد تومان برای کف پوش استاندارد و مناسب هزینه کنیم نمی‌توانیم شرایط میزبانی مسابقات بین المللی و رسمی را داشته باشیم. سالن‌های ورزشی باید از تجهیزات مناسب و استاندارد مانند کف پوش، نور و صندلی و سیستم صوتی و تصویری مناسب، اسکوربرد، برخوردار باشد تا میزبان مسابقات آسیایی و بین المللی در رشته‌هایی مانند بسکتبال باشیم. مهمترین چالش ما نبود سالن‌های استاندارد برای مسابقات رسمی است و امروز فقط 3 تا 4 سالن استاندارد و مناسب در کشور و یک سالن در تهران داریم که جوابگوی نیازها نیست.
رئیس فدراسیون بسکتبال کشور تصریح کرد: در استان‌هایی مانند قزوین، قم و البرز که به فرودگاه بین المللی نزدیک هستند و می‌توانند کاندید برگزاری مسابقات کشوری و بین المللی باشند هنوز سالن سرپوشیده استاندارد نداریم که این ضعف بزرگی است که شما را از میزبانی بازداشته است. تا زمانی که یک کشور و یا استانی میزبان رقابت‌های کشوری و رسمی نباشد نمی‌تواند در عرصه ورزشی رشد کند و توانمندی‌های خود را بروز دهد لذا باید به سمتی برویم که هر استانی یک سالن سرپوشیده استاندارد داشته باشد.
وی ادامه داد: تا زمانی که یک کشور و استان میزبانی مسابقات رسمی را نگیرد در ورزش رشد نمی‌کند و ما برای توسعه ورزش به میزبانی‌های ملی، آسیایی و بین المللی نیاز داریم و در این میان استان قزوین هم متاسفانه علیرغم نزدیکی به تهران، شرایط برگزاری مسابقات رسمی و کشوری را ندارد و باید استاندارد سازی را جدی بگیرد. یکی از اهداف ما در برگزاری مسابقات بسکتبال در استان‌ها حضور تماشاگر و ایجاد نشاط و شادابی و ترویج این رشته در مناطق مختلف کشور بود، در غیر این صورت بازی‌ها را در تهران و سالن مناسب برگزار می‌کردیم که با حضور میهمان ناخوانده‌ای بنام ویروس کرونا این هدف دچار چالش جدی شده و ما بازی‌های رفت و برگشت هم نداریم.
طباطبایی عنوان کرد: پخش تلویزیونی مسابقات در توسعه رشته بسکتبال بسیار اهمیت دارد و از زمانی که در طول هفته در روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و جمعه که بازی داریم شاهد استقبال و گرایش بسیاری از جوانان و خانواده‌ها به این رشته بوده‌ایم. در استان‌ها هم باید با تعامل با صدا و سیما زمینه پخش زنده تلویزیونی مسابقات را مهیا کنید، به ویژه اگر تیم استانی وارد مرحله نهایی و نیمه نهایی شد حتما باید پخش تلویزیونی داشته باشد. در بخش استعدادیابی و ورزش همگانی در صددیم بازی‌های 3 به 3 را برگزار کنیم، زیرا با کمترین هزینه و در دو تا سه روز به پایان می‌رسد و جذابیت هم دارد لذا بخشنامه‌ای ارسال شده تا در استان‌‎ها پایه ریزی شود.
رییس فدراسیون بسکتبال اذعان داشت: در حال حاضر دو دسته رقابت شامل مسابقات باشگاه‌های سراسر کشور و مسابقات دستجات آزاد را پیش بینی کرده‌ایم تا بتوانیم از سال 1400 آن را برگزار کنیم و اگر بخش خصوصی هم علاقمند باشد و درخواست کند آماده صدور مجوز آن هستیم تا با همکاری شهرداری‌ها و سایر نهادها به توسعه همگانی این ورزش کمک کنیم. برای توسعه ورزش مهیج بسکتبال درصددیم مسابقات بسکتبال سه نفره را در مدارس با همکاری آموزش و پرورش رواج دهیم تا شاهد استقبال دانش آموزان از این رشته باشیم. در بخش تیم‌های باشگاهی نداشتن ثبات از چالش‌های جدی است و علیرغم ثبات 16 تیمی در فوتبال اما متاسفانه در رشته‌های بسکتبال، والیبال و هندبال این ثبات نیست. باتوجه به اینکه در لیگ‌ها ثبات وجود ندارد، هر سال در پایان فصل در خصوص سقوط و صعود به لیگ برتر تصمیم‌گیری می‌کنیم.ش
وی با توجه به حضور یکی از اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال در این مراسم اظهارداشت: دو تیم پرسپولیس و استقلال با طرفداران و تماشاگران چند میلیونی یک ظرفیت و پشتوانه محکم برای ورزش است و بسیار علاقمند هستیم افرادی چون عبدیان با راه اندازی تیم بسکتبال استقلال زمینه توسعه این رشته و حمایت میلیونی تماشاگران از این تیم‌ها را مهیا کنند. باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس می‌توانند و لازم است در بسکتبال هم یک تیم لیگ برتری داشته باشند تا نشاط میادین ورزشی بیشتر شود و اگر عبدیان در این زمینه همت کند با اشتیاق کامل برای راه اندازی تیم استقلال بسکتبال در استان قزوین آمادگی داریم.
طباطبایی در پایان گفت: از همکاری و تلاش خانپور رئیس هیات بسکتبال استان به عنوان یک مدیر صنعتی موفق که در توسعه این رشته بسیار کمک کرد و هر جا نیازمند حمایت بودیم حتی برای استان‌های همجوار هم دریغ نکرد، تشکر می‌کنیم. در استان یک پایگاه خوب ورزشی در بسکتبال داریم و آینده خوبی را ترسیم می‌کنیم و امیدواریم با ورود عبدیان به عرصه بسکتبال که دلی کار می‌کند، موفقیت‌های این رشته دوچندان شود.