رئیس کمیته تربیت بدنی شهرداری‌های کلانشهرهای کشور گفت: بسکتبال رشته‌ای است که نگاه ویژه‌ای به آن داریم چرا که در چند سال گذشته مدیریت خوبی در بسکتبال ایران حاکم بوده است و کارنامه درخشانی در این رشته دارند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، باتوجه به ساختار جدیدی که در مدیریت ورزش شهرداری‌های کلان شهرهای کشور ایجاد شده است، توجه به ورزش همگانی اولویت اصلی این کمیته قرار دارد. در این راستا حضور مرتضی جعفری معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز به عنوان رئیس کمیته ورزش همگانی کلانشهرهای کشور، باعث شده تا در راستای توسعه ورزش در تمام رشته‌ها تفاهم‌نامه‌های همکاری بین تربیت بدنی کلانشهرهای کشور با فدراسیون‌های ورزشی منعقد شود.
در همین راستا طی جلسه‌ای با حضور رئیس کمیته تربیت بدنی شهرداری‌های کلانشهرهای کشور، محمد جواد کشاورز رئیس کارگروه ورزش شهرداری کلانشهرهای کشور، مهدی سعیدی رئیس کارگروه ورزشی کارکنان شهرداری کلانشهرهای کشور، علی زارعی شکاری دبیر کمیته ورزش کلانشهرهای کشور و حیدر سلیمانی معاون ورزش شهرداری تهران در فدراسیون بسکتبال با رامین احمدی طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران و فریدون رئیسی مدیر امور استان‌های فدراسیون بسکتبال به منظور توسعه ورزش بسکتبال سه نفره در کلانشهرهای کشور دیدار و تفاهم نامه همکاری منعقد کردند.
در این جلسه ابتدا رئیسی ضمن تقدیر از حضور مدیران ورزشی کلانشهرهای کشور در فدراسیون بسکتبال اظهار داشت: ورزش بسکتبال یک ورزش دانشجویی بوده که همواره مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است و حضور این رشته در المپیک باعث شده تا کشورها نگاه ویژه‌ای به بسکتبال سه نفره داشته باشند. از آنجا که دسترسی به بسکتبال سه نفره نسبت به بسکتبال ۵ نفره آسان‌تر است، جوانان زیادی را جذب کرده و با گسترش آن در فضاهای عمومی می‌توان در جهت رشد و توسعه بسکتبال و جذب عامه مردم به سوی این رشته گام برداشت.
در ادامه طباطبایی عنوان کرد: یکی از شعارهای فدراسیون بسکتبال جهانی این است که بسکتبال به صورت همگانی در بین مردم اشاعه داده شود و در سال ۲۰۰۰ با آوردن بسکتبال سه نفره یک شور و نشاط خاصی در این رشته به وجود آمد. یکی از اهداف بزرگ فدراسیون بسکتبال، همگانی کردن این رشته در سطح کشور می‌باشد و شهرداری‌ها به عنوان متولیان اصلی توسعه ورزش همگانی، نقش کلیدی دارند. در اکثر کشورهای دنیا فدراسیون یا وزارت ورزش دخالتی در توسعه ورزش همگانی ندارند و باید در کشور ما نیز به همین سمت پیش برویم تا شهرداری‌ها با توجه به ظرفیت‌های خود بتوانند در جهت همگانی کردن ورزش در تمام رشته‌ها گام بردارند. فدراسیون بسکتبال آمادگی کاملی جهت همکاری در تمام زمینه‌ها برای توسعه بسکتبال دارد.
رییس فدراسیون بسکتبال افزود: خوشبختانه ما در بسکتبال ایران ظرفیت‌های خوبی داریم، حضور استان‌های توانمند در بسکتبال نشان دهنده پتانسیل بالای این رشته در کشور است. لذا انتظار داریم شهرداری‌ها نیز در این راستا همراه با هیات‌‎های ورزشی در جهت توسعه بسکتبال ۳ نفره گام بردارند. برگزاری مسابقات بسکتبال سه نفره در پارک‌ها و فضاهای عمومی می‌تواند باعث توسعه ورزش بسکتبال شود و شهرداری می‌تواند جهت اجرای این مسابقات زیرساخت‌ها را فراهم کند. تفاهم نامه بین فدراسیون بسکتبال و تربیت بدنی کلان‌شهرهای کشور گامی بزرگ در جهت توسعه بسکتبال ۳ نفره در سطح کشور خواهد بود.
رییس تربیت بدنی کلانشهرهای کشور بیان کرد: یکی از اهداف بزرگ کلان شهرهای کشور توسعه ورزش در تمام زمینه‌ها است، خوشبختانه حضور ۱۹ کلانشهر در کنار یکدیگر باعث شده تا پتانسیل خوبی ایجاد شود. یکی از اهداف ما نهادینه کردن ورزش در بین مردم بوده و در این راستا نیاز است تا تمام سازوکارهای لازم را فراهم کنیم. شهرداری‌ها زیرساخت‌های خوبی را در سطح کشور برای توسعه ورزش ایجاد کرده‌اند، لذا جهت بهره برداری از این ظرفیت‌ها باید همکاری لازم بین فدراسیون‌های ورزشی و شهرداری‌ها ایجاد شود.
جعفری یادآور شد: در تلاشیم تا با همه فدراسیون‌های ورزشی تفاهم نامه همکاری امضا کنیم که بتوانیم با بهره گرفتن از ظرفیت‌های یکدیگر در جهت توسعه ورزش گام برداریم. تربیت بدنی کلانشهرهای کشور از برگزاری تورنمنت‌های بین المللی در همه رشته‌ها استقبال می کند، قطعاً بسکتبال رشته‌ای است که نگاه ویژه‌ای به آن داریم چرا که در چند سال گذشته مدیریت خوبی در بسکتبال ایران حاکم بوده است و کارنامه درخشانی در این رشته دارند. امروز حضور تیم‌های متعدد در لیگ‌های کشور حکایت از پتانسیل این رشته دارد، لذا نیاز است تا با نگاه جدی‌تر به این رشته بتوانیم در جهت توسعه بسکتبال سه نفره گام برداریم.
معاون ورزش شهر تهران گفت: در تمام ۲۲ منطقه شهرداری تهران فضاهایی برای بسکتبال سه نفر ایجاد کردیم و مسابقاتی در دو مرحله برگزار شده است که خوشبختانه استقبال خوب بسکتبالیست‌های استان تهران از این رقابت‌ها، ما را بر آن وادار کرده تا در تمام پارک‌ها مکان‌هایی برای توسعه بسکتبال سه نفره ایجاد کنیم. انشالله بتوانیم با حمایت فدراسیون بسکتبال در سایه وفاق و همدلی گامی بزرگ در جهت توسعه بسکتبال کشور برداریم.
در پایان تفاهم نامه همکاری بین تربیت بدنی کلانشهرهای کشور و فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران توسط مرتضی جعفری رئیس تربیت بدنی کلانشهرهای کشور و رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال امضا شد.