رئیس فدراسیون بسکتبال در  آخرین جلسه هم‌اندیشی روسای هیات‌های استانی گفت: استان‌ها نباید منتظر فدراسیون بنشینند چون برنامه‌های ما کشوری است و هر استان باید خودش در خصوص توسعه بسکتبالش برنامه‌ریزی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، آخرین جلسه هم‌اندیشی روسای هیات‌های استانی امروز 17 اسفند ماه در محل فدراسیون بسکتبال باحضور رامین طباطبایی رئیس فدراسیون، شبنم کلاهی دبیر کل، فریدون رئیسی مدیر امور استان‌ها، علی امینی‌پور مدیر حوزه رئیس فدراسیون، یعقوب‌زاده سرپرست هیات تهران، سلامی رئیس هیات سمنان و کبیر رئیس هیات گلستان برگزار شد.
در ابتدا مدیر امور استان‌های فدراسیون بسکتبال ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان اظهار داشت: به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری مجامع مختلف وجود ندارد، اما برگزاری جلسات منطقه‌ای باعث شده روسای هیات‌های استانی فرصتی پیدا کنند تا بتوانند نقطه نظرات خود را بیان کنند. همه ما یک خانواده هستیم و باید کمک کنیم تا چرخ بسکتبال به خوبی بچرخد، انشاالله در سال آینده که المپیک توکیو را پیش رو داریم بتوانیم نتایج خوبی به دست بیاوریم‌ امیدوارم این جلسات در سال 1400 هم تداوم داشته باشد تا بتوانیم چند جلسه با حضور روسای هیات‌های استانی برگزار کنیم.
در ادامه رئیس فدراسیون بسکتبال عنوان کرد: سال سختی را پشت سر گذاشتیم و 6 ماه اول سال عملا نتوانستیم فعالیتی داشته باشیم تا زمانی که فیبا طبق یک برنامه بسیار هوشمندانه پیشنهاد برگزاری مسابقات اسکیل چلنج را داد و دوباره رقابت‌های بسکتبال از سر گرفته شد. تا به حال تنها فدراسیون‌هایی که در سال ۲۰۲۱ تورنمنت بین المللی برگزار کردند، فیفا و فیبا بوده‌اند. اگر می‌خواستیم مسابقات را تعطیل کنیم، این رشته آسیب می‌دید. تا شهریور ماه وضعیت بحرانی داشتیم اما علیرغم این شرایط سعی کردیم به هر شکلی شده لیگ‌های کشوری را برگزار کنیم چون بسکتبال با مسابقات زندست. خوشبختانه توانستیم از آبان ماه رقابت‌های لیگ برتر را از سر بگیریم و اصلا باور نمی‌کردیم که 16 تیم در این دوره از مسابقات شرکت کنند. شاید چند تیم ما کمی ضعیف باشند اما باید تصمیمی می‌گرفتیم تا مشارکت باشگاه‌ها را در این رشته بیشتر کنیم.
طباطبایی افزود: آمارها نشان‌دهنده‌ی عملکرد فدراسیون ما هستند، سال 96 فقط 6 تیم در لیگ برتر حضور داشتند اما امسال این عدد به 16 تیم ارتقا پیدا کرده است و این نشان‌دهنده‌ی عملکرد ماست. شاید سال آینده کیفی‌سازی کنیم تا لیگ برتر با حضور 12 تیم برگزار شود اما امسال خواستیم باتوجه به این که 9 ماه ورزش دنیا تعطیل بوده، درهای فدراسیون را به روی تیم‌ها باز کنیم. باید تلاش کنیم تا 9 ماه در سال مسابقات بسکتبال داشته باشیم، از اسفند هر سال نباید به مدت 6 ماه در هیات‌های استانی بسته و  تمام بار فعالیت‌ها مترکز بر تیم‌های ملی شود.
رئیس فدراسیون بسکتبال اذعان داشت: ما همیشه سعی کردیم باشگاه محور باشیم و با حمایت استان‌ها کمک کنیم تا ارتباط بهتری با باشگاه‌ها داشته باشند. نظر من این است که در آینده باید کم کم از مسابقات قهرمانی کشور به سمت رقابت‌های لیگ برویم، یعنی هیات‌ها تیم‌داری نکنند و درواقع باشگاه‌های استانی در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان تیم داشته باشند. امسال من از شرایط لیگ برتر بسیار راضی بودم و قطعا مرحله آینده این مسابقات بسیار جذاب‌تر خواهد شد. ما دوست داشتیم استا‌ن‌ها هم درگیر مسابقات لیگ برتر شوند اما چون حضور تماشاچیان ممنوع بود، به خاطر کسب جواز برگزاری مسابقات از ستاد مبارزه با کرونا، لیگ برتر را به صورت متمرکز برگزار کردیم. البته این موضوع مزید بر علت شد و توانستیم برای بیشتر رقابت‌ها پخش زنده از شبکه ورزش سیما بگیریم.
وی ادامه داد: الان بانوان نیز مانند آقایان دیده می‌شوند و لیگ بسیار پویا و جذابی با حضور بازیکنان خارجی دارند. من سعی کردم در این سه سال برای بسکتبال شخصیت بخرم و از جهات مختلف کار شده تا بتوانیم در آینده از نظر تعداد تیم‌ها و ورزشکاران تبدیل به رشته اول داخل سالن کشور شویم. استان‌ها باید خودشان را از قهرمانی کشور رها و رقابت‌های مختلف داخلی و بین استانی برگزار کنند. استان‌ها نباید منتظر فدراسیون بنشینند چون برنامه‌های ما کشوری است و هر استان باید خودش در خصوص توسعه بسکتبالش فکر کند و برنامه‌ریزی داشته باشد. استان‌هایی که نزدیک یکدیگر هستند باید از ظرفیت هم استفاده کنند.
دبیر کل فدراسیون بسکتبال نیز عنوان کرد: درست در سالی که کلیه مشاغل تعطیل بود، ما توانستیم حدود ۲ هزار شغل در حوزه بسکتبال ایجاد کنیم. اشتغال‌زایی که فدراسیون بسکتبال در سال ۹۹ باوجود شرایط استثنایی کرونا ایجاد کرد، بی‌سابقه است. فدراسیون  بسکتبال یک شیوه نامه طراحی کرده است که ترکیب مجوز کانون‌های استعدادیابی با آئین‌نامه هم‌گن سازی آموزش و مربیان، می‌تواند یک خروجی فوق‌العاده برای برنامه‌ریزی استان‌ها در سال ۱۴۰۰ باشد. سعی می‌کنیم جلساتی را برای تبادل نظر در این خصوص داشته باشیم تا بتوانیم طی دو ماه اول سال به یک جمع‌بندی برسیم و در سال ۱۴۰۰ در هر دو بخش بانوان و آقایان این موضوع را دنبال کنیم.
در پایان روسای هیات‌های بسکتبال استان‌های گلستان‌‏، تهران و سمنان نقطه نظرات خود را بیان کردند و پس از آن رامین طباطبایی‏ رئیس فدراسیون بسکتبال با تقدیر و اهدای لوح از زحمات آن‌ها قدردانی کرد.