فدراسیون جهانی بسکتبال، فیبا، طی نامه‌ای رسمی از سوی اندریاس زاگلیس، دبیرکل این نهاد بین المللی؛ از انتخاب تیم ملی زیر ۱۹ سال کشورمان جهت حضور در مسابقات جهانی جوانان در لتونی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، پیشتر از سوی فیبا آسیا اعلام شده بود که روند حضور تیم‌های آسیایی جوانان در مسابقات جهانی زیر ۱۹ سال به دلیل لغو رویدادهای انتخابی زیر ۱۸ سال آسیا که جواز حضور در مسابقات جهانی است، بر اساس آخرین رنکینگ و با حضور ۴ نماینده از این قاره انجام خواهد شد.
پس از اعلام این موضوع، فدراسیون بسکتبال کشورمان با رایزنی‌های فراوان و حمایت وزارت ورزش و جوانان و‌ کمیته ملی المپیک خواستار حضور جوانان مستعد ایرانی در رقابتی منصفانه و مساوی و در یک رویداد انتخابی فارغ از رتبه بندی ۲ سال گذشته شد که در نهایت با پاسخ مثبت فیبا تیم ملی جوانان ایران مجوز شرکت در مسابقات جهانی را کسب کردند.
آندریاس زاگلیس طی نامه رسمی خود به رامین طباطبایی، رئیس فدراسیون بسکتبال ایران، اتخاذ این تصمیم توسط فیبا را مثبت ارزیابی نموده است.
مسابقات جهانی زیر ۱۹ سال با حضور شانزده تیم از سوم الی یازدهم جولای سال ۲۰۲۱ (۱۲ الی ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۰) در کشور لتونی برگزار خواهد شد.