کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال عصر روز شنبه 28 فروردین ماه با حضور اعضای کمیته و به ریاست منصور اردستانی تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، طبق گزارش کمیته داوران و مسابقات در خصوص حواشی پس از پنجمین دیدار تیم‌های پالایش نفت آبادان و مهرام تهران در مرحله نیمه نهایی، با دعوت قبلی جلسه کمیته انضباطی برای سعید داورپناه و محمد حسن‌زاده تشکیل شد. اولین دستور جلسه مربوط به مصاحبه این دو بازیکن از تیم پالایش نفت آبادان با شبکه ورزش و رسانه‌های دیگر بود که بازخوردهای منفی درپی داشت. رای زیر در رابطه با این دو بازیکن پس از رسيدگي صادر شد:
الف– آقای سعید داورپناه (بازیکن تیم پالایش نفت آبادان) را به 100/000/000 ریال جزای نقدی و دو جلسه محرومیت (تعلیقی) در فصل مسابقاتی جاری یا آینده (در صورت اتمام مسابقات) محکوم شد.
ب– آقای محمد حسن‌زاده (بازیکن تیم پالایش نفت آبادان) را به 200/000/000 ریال جزای نقدی و دو جلسه محرومیت تعلیقی در فصل مسابقاتی جاری یا آینده (در صورت اتمام مسابقات) و اعلام عذرخواهی رسمی از داور مورد نظر محکوم می‌نماید.
جلسه کمیته انضباطی صمد نیکخواه بهرامی نيز با طرح سه پرونده تشکیل شد. اولین پرونده مرتبط با شکایت باشگاه شیمیدر قم نسبت به صحبت‌های وی در خصوص صفرزاده قائم مقام این باشگاه بود و در نهایت شکایت باشگاه شیمیدر نسبت به نیکخواه بهرامی وارد اعلام شد. پرونده دوم در مورد مصاحبه تحریک‌آمیز و جنجال برانگیز وی با رسانه‌ها پیش از بازی پنجم مهرام تهران و پالایش نفت آبادان بود. پرونده سوم در مورد ضربه پنهان مانده از ديد داوران و ناظر مسابقه در رقابت‌های مرحله نيمه نهايی با تيم پالايش نفت آبادان نسبت به يكی از بازيكنان این تيم بوده كه عليرغم سبک بازي درگيرانه و فيزيكی وی، اين عمل به موجب ماده ٧٣ آيين نامه برگزاری مسابقات، تخلف تلقی شد .احکام زیر در رابطه با این سه پرونده به صورت تجميعی برای صمد نیکخواه بهرامی صادر شد:
نامبرده را به 300/000/000 ریال جزای نقدی و سه جلسه محرومیت تعلیقی از شرکت در مسابقات ورزشی (باستناد بندهای (3) و (11) ماده (8) آيين نامه انضباطی) محكوم نمود.
رئیس کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال در این رابطه اظهار داشت: سعید داورپناه و محمد حسن‌زاده به کمیته انضباطی دعوت شدند، فیلم مصاحبه آن‌ها پخش شد و اعضای کمیته توضیحاتشان را شنیدند.
وی افزود: در خصوص صمد نیکخواه بهرامی سه پرونده مطرح بود، یک پرونده در رابطه با شکایت تیم شیمیدر قم نسبت به صحبت‌های وی با اصحاب رسانه خطاب به صفرزاده قائم مقام باشگاه شیمیدر پس از بازی با این تیم بود. شکایت باشگاه شیمیدر قم و دفاعیات نیکخواه بهرامی شنیده شد. در مجموع آنچه که در این پرونده مطرح بود، حکایت از آن داشت که متاسفانه برخی از صحبت‌های نیکخواه بهرامی نسبت به صفرزاده و باشگاه شیمیدر تحریک كننده و تحقير آمیز بوده است. وی در جایگاه یک بازیکن نسبت به یک مقام رسمی باشگاه اجازه نداشته که این چنین خارج از عرف و نزاكت ورزشی صحبت کند. صمد نیکخواه بهرامی مسئوليت بخشی از صحبت‌های خود را پذیرفت و در رابطه با بخشی دیگر از صحبت‌هایش اظهار داشت منظور او این چنین که باشگاه شیمیدر قم ادعا می‌کند، نبوده است. هرچند طرح این پرونده به دليل نوبت به طول انجامید اما شکایت باشگاه شیمیدر نسبت به نیکخواه بهرامی در حد اقرار وی، وارد اعلام شد. بخش دیگری از این شکایت مرتبط با علی آرزومندی سرمربی تیم مهرام بود که در جلسه‌ای دیگر به این موضوع نیز رسیدگی خواهد شد.
اردستانی تصریح کرد: پرونده دوم نیکخواه بهرامی در مورد مصاحبه‌ای بود که با رسانه‌ها قبل از بازی پنجم مهرام و پالایش نفت آبادان داشت. این مصاحبه تاثیر منفی روی بازیکنان تیم پالایش نفت داشته و پیام ناخوشایندی را به جامعه بسکتبال و افکار عمومی مخابره کرده است. متاسفانه هم نوع بیان و عدم توضیح در این مورد و هم زمان انتشار آن، یکسری سوء برداشت ایجاد کرده بود. استفاده از این نوع ادبیات شایسته و زیبنده بازیکنان طراز اول لیگ برتر بسکتبال باشگاه‌های کشور و بازیکنان تیم ملی بسکتبال ما نیست. در خصوص مصاحبه صمد نیکخواه بهرامی و برخی از اقداماتش در زمین که از چشم داوران پنهان مانده بود، تذكرات لازم به او داده شد.
رئیس کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال بیان کرد: تاکید ما بر این است که بازیکنان به آیین نامه برگزاری مسابقات و اصول اخلاقی در جامعه اسلامی و ورزش بسکتبال که از طرف فیبا نيز اعلام شده است، مقید باشند. بازیکنان، مربیان و مسئولان باید حریم ورزش بسکتبال و حرمت خودشان را حفظ کنند و از رفتارهایی که موجب خدشه‌دار کردن اعتبار و جایگاه بسکتبال می‌شود، اجتناب کنند. در این جلسات تاکید شد که اگر باشگاه یا بازیکنی بخواهد در رسانه‌ها عليرغم الزامات آيين نامه برگزاری مسابقات و وجود امكان اعتراض از
مجاری قانونی، جوسازی، سیاه‌نمایی يا اتهام‌زنی کند و با زیر سوال بردن جامعه داوری و مسئولان فدراسیون بسکتبال برای خودش منافعی را تصور کند، مسیر اشتباهی را طی ‌کرده و کمیته انضباطی در این خصوص با قاطعیت برخورد خواهد کرد.
وی در پایان گفت: اگرچه طرح پرونده در کمیته انضباطی اصولا بستگی به گزارش کمیته داوران و مسابقات دارد اما در جريان برگزاری رقابت‌های لیگ برتر چنانچه رفتاری خلاف آیین نامه برگزاری مسابقات، اصول اخلاقی فیبا و قوانین مقررات کشور اتفاق بیافتد، کمیته انضباطی قطعا ورود خواهد کرد و باتوجه به حوزه اختیارات قانونی خود برخورد می‌کند. ریاست محترم فدراسیون هم تاکید داشتند که کمیته انضباطی با حفظ استقلال خود، با بی‌طرفی کامل و با رعایت قانون به تخلفات کسانی که به اعتبار ورزش بسکتبال لطمه می‌زنند و یا نقض قانون می‌کنند، برخورد نمايد.
شایان ذکر است، این آرا غیر قطعی بوده و باشگاه یا فرد خاطی حق اعتراض و تجدیدنظر خواهی دارد تا طبق روال قانونی به پرونده‌ها در مرحله تجديدنظر رسیدگی شود.