رییس فدراسیون بسکتبال گفت: برای اینکه بسکتبال ایران را به سطح بسکتبال دنیا برسانیم راه زیادی پیش رو است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، رامین طباطبایی در گفت‌وگو با میزان، درخصوص عملکرد قابل قبول تیم ملی بسکتبال ایران در بازی نخست خود در مرحله گروهی المپیک توکیو اظهار داشت: المپیک و حضور در این بازی‌ها یکی از اهداف اصلی فدراسیون بسکتبال در ۳ سال اخیر و از زمان تصدی بنده بر ریاست این فدراسیون بود. این هدفگذاری درست و منطقی بود و خوشبختانه با صعود به المپیک به این هدف مهم رسیدیم. با وجود مسیر سخت برای کسب سهمیه المپیک که برخلاف دور‌های گذشته مانند ۲۰۰۸ پکن که تیم قهرمان آسیا راهی المپیک می‌شد، اما مسیر رسیدن به المپیک توکیو به مراتب سخت‌تر از ادوار قبلی بود، زیرا نوع و روش حضور در المپیک فرق کرده بود و باید از یک مسیر ۲.۵ ساله مسافر المپیک می‌شدیم.
وی تصریح کرد: ابتدا باید در رقابت‌های انتخابی جام جهانی شرکت می‌کردیم و سپس با عملکرد خوب در جام جهانی و کسب دو برد و سه باخت، بسکتبال ایران راهی المپیک شد. این هدف اصلی ما در فدراسیون بسکتبال بود که رسیدیم. در المپیک بهترین تیم‌ها و بهترین بازیکنان حضور دارند، بنابراین سطح کیفی این آوردگاه بسیار بالاست. در این بازی‌ها همه دنبال قهرمانی و نشان دادن بهترین کیفیت خود هستند.
رییس فدراسیون بسکتبال درباره شکست نزدیک مقابل تیم جمهوری چک خاطرنشان کرد: تیم ایران به عنوان نماینده آسیا عملکرد بسیار خوبی در بازی برابر جمهوری چک داشت. این را باید در نظر بگیریم که سطح بسکتبال آسیا از اروپا پایین‌تر است و هیچ کس فکر نمی‌کرد، ایران چنین بازی خوبی مقابل چک انجام دهد. تیم چک از مسیر بسیار سختی توانسته بود سهمیه المپیک را کسب کند و با برتری مقابل تیم‌های قدرتمندی مانند ترکیه، یونان و کانادا که هر کدام مدعی قهرمانی در المپیک هستند جواز حضور در المپیک را کسب کرده بود. اگر کمی بازیکنان هوشیارتر بودند و در لحظات پایانی قدر فرصت‌ها را می‌دانستند، می‌توانستیم پیروز این بازی باشیم و اولین برد بسکتبال ایران در تاریخ المپیک را کسب کنیم. خوشبختانه علیرغم شکست با اختلاف ۶ امتیاز توانستیم بازی خوبی را نشان دهیم و نماینده شایسته‌ای برای ایران و بسکتبال آسیا باشیم.
طباطبایی در خصوص تمجید ویژه فیبا از عملکرد بسکتبالیست‌های ایرانی گفت: در پایان بازی با چک، مسئولین فیبا آسیا و جهانی که کنار من در جایگاه حضور داشتند، تبریک گفتند و اعتراف کردند که انتظار چنین بازی باکیفیتی از ایران را نداشتند. این بازی تقدیر و تمجید فیبا نیز را به دنبال داشت و همانگونه که گفتم با بازی خوب و حساب شده به خصوص در کوارتر چهارم، بازیکنان ایران نشان دادند که می‌توانند اختلاف ۲۱ امتیازی را به ۴ امتیاز کاهش دهند. حتی مربی تیم چک هم اعتراف کرد که انتظار چنین بازی خوبی از تیم ایران به عنوان نماینده آسیا را نداشت. خوشحالیم که بازیکنان به حدی از خودباوری رسیده‌اند که می‌توانند با تیم‌های بزرگ رو در رو شوند. فیبا هم در سایتش اعلام کرد بسیار بازی جوانمردانه‌ای از ایران دیدیم و بازیکنان ایران هرگز تسلیم نشدند و توانستند اختلاف را به کمترین میزان کاهش دهند.
رییس فدراسیون بسکتبال که در توکیو حضور دارد با اشاره به ضعف زیرساخت‌ها اظهار کرد: برای اینکه بسکتبال ایران را به سطح بسکتبال دنیا برسانیم راه زیادی پیش رو است و آنچه که برایم اهمیت دارد، ایجاد زیر ساخت‌ها و شرایط بهتر برای این رشته است. باید از بازی‌های المپیک درس بگیریم و شرایط جدید و هوشمندانه‌تری برای بسکتبال کشور ایجاد کنیم تا با این داشته‌ها و زیرساخت ضعیفی که در اختیازمان است، بتوانیم از این جوانان مستعد بیشتر استفاده کنیم و شرایط خوبی برای برای آینده بسکتبال ایجاد کنیم.