دبیر اجرایی سازمان بسکتبال سه نفره، گزارشی از روند برگزاری لیگ ملی بسکتبال سه نفره آقایان که برای اولین بار در تاریخ بسکتبال کشور برگزار شد، ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال؛ طبق اعلام نوید آرازشی دبیر اجرایی سازمان بسکتبال سه نفره، لیگ ملی بسکتبال سه نفره آقایان که برای اولین بار در تاریخ بسکتبال کشور برنامه ریزی و اجرا شد، در ابتدا ۶۱ تیم اعلام آمادگی جهت حضور نمودند و پس از اعلام برنامه برگزاری لیگ ۴۱ تیم به صورت رسمی از مناطق چهارگانه در رقابت ها شرکت کردند که این مرحله از رویداد به میزبانی تبریز، شیراز، قم و شهرکرد برگزار شد، در تاریخ 13 تیر ماه 1401 مسابقات 4 منطقه برگزار گردید و از هر منطقه 8 تیم به مرحله رنکینگ راه یافتند تا در رقابت با دیگر تیم ها در دو سطح لیگ برتر و لیگ دسته یک تقسیم بندی شوند.

طبق اعلام سازمان بسکتبال سه نفره، مرحله رنکینگ مسابقات در باشگاه تنیس استقلال تهران برگزار شد و در این مرحله تیم های رنکینگ اول تا شانزدهم در جدول لیگ برتر قرار گرفتند و تیم های هفدهم الی سی و دوم درلیگ دسته اول جانمایی شدند. به سه تیم برتر در مرحله رنکینگ مبالغ 8 میلیون تومان، 6 میلیون تومان و 4 میلیون تومان جوایز اهدا شد.
هفته اول لیگ ملی با استراتژی تمرکززدایی از استان های مرکزی کشور و معرفی رشته بسکتبال سه نفره به سراسر کشور در شیروان خراسان شمالی برگزار شد، که برخی تیم ها به دلیل دوری راه و هزینه های سفر از حضور در این مرحله از رقابت ها صرف نظر کردند و با این شرایط لیگ برتر با 11 تیم و لیگ دسته یک با 9 تیم به کار خود ادامه داد این درحالی بود که تیم های حاضر در رویداد از ابتدای حضور نسبت به هزینه های جاری اطلاعات کافی و وافی داشتند. در این مرحله از رقابت ها نیز به تیم‌های مقام اول تا سوم لیگ برتر مبالغ 8 میلیون تومان، 6 میلیون تومان و 4 میلیون تومان و سه تیم برتر لیگ دسته یک مبالغ 6 میلیون تومان، 4 میلیون تومان و 2 میلیون تومان تقدیم شد.
هفته دوم لیگ ملی بسکتبال سه نفره در شهر جدید هشتگرد برگزار شد این مرحله از رقابت ها نیز به صورت گروهی در دو سطح لیگ برتر و دسته یک اجرا شد و تیم های حاضر در لیگ برتر و دسته یک برای هفته دوم از تاریخ 30 تیر ماه لغایت 31 تیر ماه 1401 به رقابت با یکدیگر پرداختند و تیم های برتر به روال جوایز هفتگی جوایز خود را دریافت نمودند.
هفته سوم و پایانی لیگ در شیراز برگزار شد و تیم های لیگ برتر و لیگ دسته یک برای دو روز متوالی به رقابت با یکدیگر پرداختند و تیم‌ها علاوه بر جوایز هفتگی، طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده با تجمیع امتیازات خود در طول سه هفته رتبه بندی شدند و سه تیم برتر لیگ برتر در پایان سه هفته رقابت در لیگ ملی بسکتبال سه نفره مبالغ 10 میلیون تومان، 8 میلیون تومان و 6 میلیون تومان و سه تیم برتر لیگ دسته یک در پایان سه هفته رقابت 8 میلیون تومان، 6 میلیون تومان و 4 میلیون تومان جوایز دریافت خواهند کرد.
با توجه به حساسیت جداول مسابقات در لیگ برتر و دسته یک شب قبل از هر مرحله از رویداد قرعه کشی تیم ها باتوجه به رنک هفته گذشته و سیدبندی مربوطه به صورت آنلاین و با حضور سرپرستان تیم های حاضر برگزار می گردید.
جوایز تمامی تیم ها تا پایان هفته دوم به حساب سرپرستان تیم ها واریز شده است و به زودی جوایز هفته پایانی نیز تقدیم تیم های برتر خواهد شد.
در اولین دوره لیگ ملی بسکتبال سه نفره بالغ بر 150 میلیون تومان جوایز نقدی به تیم های برتر تعلق گرفت. چنانچه در فصل های آتی برگزاری لیگ ملی بسکتبال سه نفره حامی مالی فدراسیون همکاری لازم را با سازمان بسکتبال سه نفره داشته باشد بدیهی است این روند رو به رشد خواهد بود و شاهد توسعه هر چه بیشتر رشته ورزشی جذاب بسکتبال و به ویژه بسکتبال سه نفره خواهیم بود.

سازمان بسکتبال سه نفره کشور از کادر اجرایی و داوران لیگ که بالغ بر ۶۲ نفر بوده اند و همچنین تیم های حاضر در اولین دوره لیگ ملی بسکتبال تقدیر و تشکر می نماید.