یادداشت وارده ؛سربلندی دختران ایران در نخستین آزمون جام جهانیبسکتبال بانوان ایران در یک سال اخیر موقعیت های بی سابقه ای را تجربه می کند. اگر در سال های پیش بسکتبال بانوان ایران حتی فرصت حضور در تورنمنت های کم اهمیت تدارکاتی را هم نداشتند اکنون به بزرگ ترین میادین بسکتبال می روند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال ، سال ها مذاکره با فیبا به نتیجه ای مشخص ختم نشد. فدراسیون جهانی بسکتبال به هیچ طریقی زیر پوشش اسلامی بازیکنان مسلمان زن نمی رفت و فقط بر روی پوشش استاندارد خود تاکید می کرد تا به این ترتیب بسکتبال بانوان کشورهای اسلامی به خصوص ایران جایی در میادین برون مرزی نداشته باشند اما اکنون اوضاع فرق می کند.

فیبا به صورت «آزمایشی» با حضور بانوان مسلمان با پوشش اسلامی در رقابت های برون مرزی موافقت کرد. به نظر می رسد رویه حضور بانوان مسلمان از جمله ایران در رقابت های برون مرزی از حالت آزمایشی خارج شده باشد اما باز هم نباید خیلی به آینده اطمینان داشت. ممکن است فیبا دوباره قوانین بسیار سختگیرانه خود را از سر بگیرد که این امر می تواند دوباره منجر به محرومیت ناخواسته حضور بین المللی بانوان بسکتبالیست ایرانی شود.

گذشته از این تفاسیر باید به نکته ای که اهمیت داد «حال حاضر بسکتبال بانوان ایران» است. اکنون دختران و بانوان ایرانی مرتب به رقابت های برون مرزی می روند.

پس از روی کار آمدن دکتر رامین طباطبایی به عنوان رئیس فدراسیون بسکتبال میدان بسیار گسترده تری پیش روی بسکتبال بانوان ایران به وجود آمد.

این میدان فرصت هایی همچون جام جهانی بسکتبال ، رقابت های غرب آسیا ، بازی های آسیایی و المپیک جوانان را پیش روی دختران و بانوان بسکتبالیست قرار داد. اگر سه سال پیش صحبت از حضور بسکتبال بانوان ایران در رقابت های برون مرزی می شد همه چیز به رویا مشابهت می کرد چه برسد به حضور در میادین بزرگی همانند المپیک و جام جهانی. اما اکنون بستر گسترده ای برای پیشرفت بسکتبال بانوان ایران مهیا شده است. در مدت زمان کوتاهی تیم های ملی بسکتبال بانوان سه نفره در رده های سنی تشکیل شدند، به رقابت های برون مرزی رفتند. ره آوردهای گوناگونی از این اعزام های پرثمر حاصل شد، از قهرمانی در غرب آسیا گرفته تا حضور چشمگیر در رقابت های جام جهانی و بازی های آسیایی.

تیم های ملی بسکتبال دختران زیر 23 سال ایران نیز اخیرا در جام جهانی زیر 23 سال چین شرکت کرد. این تیم در حالی راهی چین شد که کمتر از هشت ماه از تشکیل این تیم می گذشت.

رقابت های جام جهانی در بخش زنان در چهار گروه پنج تیمی برگزار شد. تیم ملی ایران که با هدایت آزاده زمان پور و ترکیب ناهیده اسدی، مائده پورحیدری، سمیه ثابت زاده و شیدا شجاعی به جام جهانی اعزام شده بود در گروه D رقابت ها با تیم های ملی روسیه ، آندورا، مالزی و سریلانکا همگروه شد.

دختران شایسته ایرانی در دیدارهای مرحله گروهی آندورا، مالزی و سریلانکا را شکست دادند تا زمینه پیروزی هت تریک کنند اما در آخرین مسابقه مرحله گروهی مقابل روسیه تن به شکست دادند تا به عنوان تیم دوم به مرحله بعدی صعود کنند. روسیه قهرمانی جام جهانی را به دست آورد.

نتایج درخشان ایران در مرحله گروهی و صعود به مرحله بعدی در شرایطی به دست آمد که تیم ملی بسکتبال ایران برای نخستین بار آوردگاه عظیم جام جهانی را تجربه می کرد.

دختران شایسته ایرانی در مرحله یک چهارم نهایی نیز با تیم ملی اوکراین روبرو شدند، تیمی که نایب قهرمان همین رقابت ها شد. مصاف ایران با تیم قدرتمند اوکراین با نتیجه 21 بر هشت به سود نماینده اروپا به پایان رسید تا پرونده نخستین حضور بسکتبال جوانان ایران در جام جهانی بسته شود.

این روزها که بسکتبال بانوان ایران نیازمند حمایت های بیشتری است تیم سه نفره زیر 18 سال نیز به المپیک جوانان اعزام شده است.

راه بسکتبال بانوان ایران در یک سال اخیر باز شده است. اما در راه پیشرفت فقط حمایت های دکتر رامین طباطبایی ، دپارتمان بخش بانوان فدراسیون و مربیان و بازیکنان کافی نیست. دختران و بانوان بسکتبالیست ایرانی برای پیشرفت حمایت همه جانبه و بیشتری به خصوص از سوی رسانه های مختلف دیداری، شنیداری و مکتوب را خواستار هستند.